Історія закарпатського Пласту в обличчях

З книги С. Пап-Пугача “Пластовий Альманах”, Рим, 1976 р.:

До зорганізовання і розквіту пластового руху на Закарпатті причинилося багато відданих провідників молоді, яких імена будуть записані золотими буквами в історії українського Пласту. На цім місці згадаємо бодай кількох з них: Др. Володимира Комаринського, основоположника Пласту у Хусті, де відтак багато праці й труду вложили пластові провідники; дир. Леонід Балицький, др. Михайло Гупаловський та проф. Наталка Балицька.

Степан Пап-Пугач. Останній Краєвий Звітодавець і Командант УПУКУ. Член куреня УСП “Самітні Рисі”.

У Берегові заслужився проф. Корнило Заклинський, як довголітний пластовий провідник і організатор, а на Берегівщині учитель Микола Вайда. Він теж редагував і видавав часопис — Карпатська Молодь.
На Гуцульщині визначними пластовими працівниками були: Микола Устіянович, Богдан Заклинський, Микола Водонос, Соня Бойчуківна та Василь Петрецький.

У Мукачеві і на околиці треба згадати таких заслужених діячів: проф. Михайла Велигорського, проф. Іванку Гірну, проф. Оксану Голубінку, Леоніда Романюка, Костя Кулаченка, Степана Вайду й інших.

Треба ще згадати проф. Якова Голоту при учит. семінарії в Ужгороді; проф. Ілька Калічака — ведучого руханки у таборах; довголітних членів Краєвої Пластової Старшини — Юліяна Ревая, Івана Романа, Миколу Баботу та Юрка Білея; Василя Моркляника — провідника пл. молоді на Тересв’янщині та Скавтмайстрів: Якова Шепела, Данила Козіцького, Наталку Козіцьку і Михайла Блеска. Останній з них був командантом першої укр. Лісової Школи на Закарпатті, 1938 р.

Теж і між духовенством не бракувало провідників молоді, які чинно причинилися до пожвавлення пластового руху на Закарпатті, як о. Дмитро Попович у Хусті, о. Кирило Феделеш у Берегові, ОО. Василіяни (головно ж: о. Христофор Миськів, ЧСВВ. та о. Севастіян Сабол, ЧСВВ.) та о. Василь Лар в Ужгороді. Останній був за якийсь час заступником Краєвого Звітодавця, як теж сталим духовним провідником закарпатського Пласту. Їх ми сьогодні мило згадуємо.

Крім згаданих ми хочемо у цім розділі видвигнути заслуги ще кількох визначніших пластових діячів, які своєю працею і посвятою стали будівничими Українського Пласту на Закарпатті. Між ними перше місце належить: проф. Андрею Дідикові, проф. Остапові Вахнянинові та проф. Леонідові Бачинському.

Проф. Андрій Дідик. 7 травня 1921 року заснував перший пластовий гурток на Закарпатті у м. Берегово. Народився в с. Прерів (бл. Коломиї). Професор в Хустській гімназії. Помер 1930 року.

Остап Вахнянин, один з засновників Пласту в Ужгороді, 7 лютого 1923 року (при Ужгородській гімназії, де й працював), народився в Стрию. Викладач української мови. Організував при Пласті хор та театральний гурток. Помер 1924 року.

Проф. Леонід Бачинський. Одна з центральних постатей Закарпатського Пласту. Народився в м. Січеслав (тепер здається Дніпропетровська обл.). Організатор новацтва (гуртків вовченят та лисичок). Командант українського Пласту на Закарпатті (Пап-Пугач). Спрогад про Л. Бачинського, “Пластовий шлях”, 1990
Дискусія на воєнно-історичному форумі

Богдан Алиськевич. Розпочав пластову діяльність в Ужгородській гімназії. 1929-го репрезентував Пласт на Джемборі в Англії, а 1937 – був єдиним пластуном на Джемборі в Голландії. Редагував часопис “Пчілка”.

Олександр Блистів. Народився в Хусті. Член куреня УСП “Самітні Рисі”, член Головної Команди УПУКУ в Хусті, скаутмайстер, відбув “Лісову школу” 1938 р., працював в особистій охороні о. А. Волошина. Арештований та розстріляний угорцями в березні 1939 р. в р-ні с. Стеблівка, Хустський район. Про розстріл Блистіва у спогадах В. Ґренджі-Донського

Ростислава Бірчак. Донька Володимира Бірчака, дружина Богдана Алиськевича. Член Головної Команди УПУКУ.

д-р Володимир Бірчак. Скаутмайстер, голова КПС Закарпатського Пласту, Голова УПУКУ. Визначний громадський діяч, письменник.

Прокоментуй!

(Обов’язково)
(Обов’язково, не публікується)

"Крок за кроком до 100-річчя Пласту!" працює на платформі WordPress µ як частина сервісу Ми.plast.org.ua. Приєднуйтесь!
Проект Пластового порталу