Чотири фотографії з історії закарпатського Пласту

Відразу після свого заснування у Берегові 1921 року, закарпатський Пласт стрімко розвивається по інших містах та селах. Коротка хронологія заснування пластових осередків на Закарпатті (за С. Пап-Пугачем):

 • 1. X. 1921 р. — Берегово, заложив проф. Андрій Дідик.
 • 25. IX. 1922 р. — Хуст, заложив д-р Володимир Комаринський.
 • 7. II. 1923 р. — Ужгород, заложив проф. Остап Вахнянин.
 • 1. IV. 1923 р. — Ясіня, заложив проф. Бандрівський.
 • 1. X. 1923 р. — Свалява.
 • 10. X. 1923 р. — Виноградово (раніше Севлюш), зал. проф. Леонід Бачинський.
 • 14. X. 1923 р. — Великий Бичків.
 • 20. X. 1924 р. — Перечин, заложив проф. Леонід Бачинський.
 • 1924 р. — Тячів, заложив Петро Москалик.
 • 18. X. 1925 р. — Мукачево, зал. проф. Михайло Велигорський при Торговельній Академії; при горожанській школі проф. Гайдукевич.
 • 28. X. 1925 р. — Рахів, заложив Андрій Ворон.

(Пластовий Альманах, Рим, 1976 р.)

Пластуни Ужгородської гімназії та Ужгородської учительскої семінарії на прогулянці в Німецькім Потоці біля Ужгорода, 4 червня 1933 р.

Фото взяті з архіву пл.сен. Юрія Керекеша (1921-2007), Ужгород

Пластовий з`їзд у селищі Перечин, 28 червня 1938 р.

Пластовий табір біля села Солочин, 1933 р. Зліва - Єлизавета Біланич-Пайкош

Ранкова збірка в таборі біля села Солочин, 1938 р.

Уривок з книги Степана Пап-Пугача, Пластовий Альманах:

10. Організування Село-Пласту

У своїх початках пластовий рух обхопив собою тільки середньо-шкільну молодь. Щойно пізніше він перекинувся на село. Перший курінь селянських хлопців зорганізував учитель Дмитро Остапчук у Великих Лучках щойно 1929 р. Тоді повстав на Закарпатті перший курінь Село-Пласту ім. князя Теодора Корятовича, який начисляв 120 членів.

Того самого року учні Торговельної Академії у Мукачеві заложили гурток Село-Пласту у Підгороді коло Мукачева.

Спочатку для організації відділів Села-Пласту не було відповідних провідників, доки вони не виховалися у Пласті по містах. Великий поштовх до організації селянської молоді в Пласті дав Юрій Шерегій-Грім, який в рр. 1931—1932 заснував кілька куренів Село-Пласту на Хустщині, а відтак на Рахівщині. Йому до помочі ставали учителі народніх шкіл, що були виховані при Учительській Семінарії в Ужгороді. В тім напрямі багато писав визначний пластовий працівник, учитель Микола Вайда, який закликав народніх учителів зайнятися організацією селянської молоді у пластових відділах (див. Пластун, 1929, ч. 1, ч. 2 тощо).

Систематична організація селянської молоді у Село-Пласті зачалася аж 1937 р., коли тодішній Краєвий Звітодавець Степан Пап-Пугач видав наказ, щоб кожний пластун при Учительській Семінарії чи у вищих класах гімназії постарався зорганізувати у своєму або сусідному селі курінь селянської молоді і стати його курінним. Сам він часто відвідував курені Село-Пласту по Ужгородщині, Мукачівщині та Хустщині, бо у зрості селянського пластунства він бачив силу закарпатського Пласту і народнього усвідомлення селян.

Сільські курені переважно вели молоді пластуни, які працювали із власної ініціятиви, довершуючи великих діл. Так з подивом треба було дивитися на пластунів, які по селах учили селян читати й писати, видавали свої літографовані часописи (н. пр. у Бедевлі курінний В. Маркусь), організували національні свята чи з’їзди (н. пр. Кошовий Село-Пласту у Буштині, заслужений пластун М. Орос), приготовляли представлення, концерти тощо.

На Ужгородщині Село-Пласт організували учні гімназії, між якими найбільш: діяльним був Іван Курлюк з Дравець. На Мукачівщині пластові ідеї рознесли по селах переважно пластуни й пластунки Торговельної Академії. Неділями і підчас вакацій пластуни верталися на свої рідні села і там запопадливо трудилися над пластовим вихованням селянської молоді у Пласті. Була радість дивитися, як молоді курінні змагалися між собою, щоб їхні курені Село-Пласту показали чим найкращі успіхи.

Можемо сміло сказати, що під кінець 1938 р. пластовий рух обняв уже усю молодь Закарпаття, як по містах так і по селах.

Прокоментуй!

(Обов’язково)
(Обов’язково, не публікується)

"Крок за кроком до 100-річчя Пласту!" працює на платформі WordPress µ як частина сервісу Ми.plast.org.ua. Приєднуйтесь!
Проект Пластового порталу