До історії проведення перших від віднови Пласту в Україні вишколів виховників УПН та УПЮ

30 березня 1991 р. у Славську відбувся перший, після віднови Пласту в Україні, вишкіл юнацьких виховників. Комендантом вишколу був пл.сен. Петро Содоль (на той час – Головний Булавний УПЮ), бунчужним – ст.пл. Богдан Гасюк). До участі зголосилося 68 осіб з України та Польщі. А перед тим – 10 -15 лютого 1991 відбулась 100 Рада Орлиного Вогню – вишкіл впорядників Уладу Пластового Новацтва.

Славськ, 1991

Зі спогадів пл.сен. Богдана Олексія, ЦМ:

10-15.02.1991 р. в селищі Славсько в Карпатах відбулася 100 Рада Орлиного Вогню (РОВ – вишкіл впорядників Уладу Пластового Новацтва). Комендантом був пл. сен. Орест Гаврилюк ЧМ, голова ГПБ.

ВИШКІЛЬНИЙ КОНТИНГЕНТ: вишкільників було декілька категорій: делеговані від освіти, ті, що вже займаються і з пластових родин. Я належав до другої категорії, бо на той час опікувався новаками (там були мої діти – Василько та Святослав) та юнаками, бо їхній зв’язковий – Іван Гавліч (Моховик) поїхав на навчання до Любліна в семінарій. Більшість тих, хто був від освіти – в майбутньому відійшли. Декількох слухачів я знав ще з Моршина. А в Моршині 19.10.1990 року відбулася спроба проведення Всеукраїнського Установчого З’їзду (було 162 делегати, також вперше та останнє в Моршині побачив Зеновія Красівського.). Там звернув увагу на особу, яка багато метушилася. Ним виявився корінний житель Моршина Віталій Окуневський (Кульбас).  На вишколі я зміг реально оцінити його інтелектуальний потенціал. Він виявився одним із кращих слухачів. Мій особистий результат був п’ятий (82 бали). З того вишколу активно працює до сьогодні Іван Нагірний (Стрий).

ПРО КОМЕНДАНТІВ: комендант вишколу  УПН Орест Гаврилюк (Йонтик) справив на мене непересічне враження. Особливо вражав його акцент. Цим першим вишколом в моєму житті Орест як би заворожив мене. Їдучи на вишкіл я особливих надій не покладав, вважаючи що в мої 45 років я все знаю. Найперше вразила атмосфера взаємного довір`я. Скурпульозність та об’єктивність в оцінювані знань. Вишколом юнацтва провадив Головний Булавний УПЮ пл. сен. Петро Содоль, ЛЧ. Слід зазначити що др. Йонтик підготувався значно грунтовніше. Він роздав дуже цінні для нас методичні матеріали: сім перших сходин, по пробах та по Історичних Ігрових Комплексах. Др. Петро провадив все у військовому стилі.

СПІВПРАЦЯ ВИШКІЛЬНИКІВ: Вже тоді на вишколі почалося формуватися ядро майбутнього куреня “Целібат Мурлики”. На представленій світлині ми бачимо як відбувалося представлення гуртка Мурлик. Ми всі підняли догори руки і показали свої кігті. На світлині видно, що не всі це зробили (дехто кремпувався:). Крайній справа мій син Святослав в однострої (10 років). Своїм новакам я пошив мазепинки, бо не знав достеменно як мають бути одягнені новаки. Потім друг Орест мене просвітив в усьому. Слід зазначит,и що наш гурток зберіг свою єдність на тривалі часи і відійли лише одиниці.

МІСЦЕРОЗТАШУВАННЯ: вишкіл відбувався на базі відпочинку Фізико-Механічно Інституту. Ще на початку 80-тих років я працював в цьому інституті і відпочивав як правило на Шацьких озерах. Ця база була обрана не просто так. До цього причинилися др. Олесь Криськів, Богдан Генега, Богдан Гасюк. Із ними я познайомився в Пласті. Коли я працював в інституті, вони ще були в школі. Побут, харчування, умови були зразковими. Бо на той момент часи були не легкі. Вражала інтенсивність праці. Ми із заохотою працювали, бо вдома нас чекали діти. Пригадую молоду симпатичну подругу Галю Потюк, яка була інструктором. Тепер Галя – Крайова Булавна УПС.

* * *

Петро Содоль - комендант вишколу УПЮ

* * *

Уривок (читати повністю) зі статті пл.сен. Богдана Гасюка, V

Після закінчення першого етапу Установчого З’їзду Головна Пластова Булава починає більш тісну співпрацю з Пластом України. Вже в лютому 1991 року в селищі Славському відбулась перша в Україні Рада Орлиного Вогню під номером 100, яку організували та провели Голова ГПБ пл. сен. Орест Гаврилюк (раніше ми публікували розповідь Ореста Гаврилюка – Примітка ПП.), пл. сен. Людмила Дармограй, ст. пл. Маркіян Гаврилюк. Саме цим вишколом новацьких виховників, в якому взяло участь 67 учасників, було закладено основу УПН у Україні.

Від 30 березня до 2 квітня цього ж року в Славському відбувся перший вишкіл впорядників юнацтва (комендант головний булавний УПЮ пл. сен. Петро Содоль, бунчужний ст. пл. Богдан Гасюк), в якому взяло участь близько 68 слухачів з України та Польщі.

Якщо врахувати, що переважна більшість учасників цих вишколів в найближчі по його закінченню роки склали основу станичних та крайових проводів, то значення цих вишколів в цей період важко переоцінити.

пл.сен. Богдан Гасюк, V

* * *

31 березня 1991 р. під час проведення першого вишколу виховників юнацтва, зародилася ідея створення нового старшопластунського куреня в Україні – “Целібат Мурики”. Головною ідеєю куреня (а також основним прицнипом членства та діяльності в курені) – є ідея виховництва.

Сторінка з часопису куреня ЦМ "Похилена Шафа"

Публікація присвячується 20-ій річниці заснування куреня ЦМ

Матеріали взято з: Пластовий Портал, архів пл.сен. Богдана Олексія, архів куреня ЦМ.

* * *

Додайки:

Марічка Артиш: про 100 РОВ. Інструкторами вишколу були також Галя Потюк та Олеся Пасічник, учасниками (і частина, як Іван Нагірний, також залишаються активними) — Ігор Бущак, Марічка Артиш, Заліпська Оксана, Літковець Наталка, Пиріг Ігор, Леся Хміль, Микола Ханас…

Іван Спринь: учасником того вишколу був також Юрій Леськів, який і сьогодні активно пластує

Прокоментуй!

(Обов’язково)
(Обов’язково, не публікується)

"Крок за кроком до 100-річчя Пласту!" працює на платформі WordPress µ як частина сервісу Ми.plast.org.ua. Приєднуйтесь!
Проект Пластового порталу