Про нашого побратима др. Олексія Скасківа

Автор: пл.сен. Богдан Олексій, ЦМ

1992 року в с. Завалів (Підгаєччина) я був організатором свого другого табору для УПН. Характерною ознакою цього табору було те, що учасниками були таборовики з інших регіонів. Це був тяжкий купонний період. На таборі я познайомився  із цікавою людиною – Олексієм Скасківим. Виявилося, що у нього так само як і у мене троє дітей. Олексій якраз, як і я, стояв на шляху пошуку методи подальшого виховання своїх дітей. За фахом Олексій – вчитель виробничого навчання у місцевій школі. Він дуже радо згодився провадити на таборі майстрування. Ми отримали хороший арсенал технічних засобів. Коли я придивився до др. Олексія, то зауважив його непересічні виховницькі здібності. А його власні діти стали активними учасниками таборового процесу.

Табір УПН, 1992, Олімпійські Ігри. Василь Скасків (крайній з права, син друга Олексія) переводить змаг

Виявилося, що др. Олексій – майстер на всі руки і мав досить багато заготовленого матеріалу лози. Показав таборовикам як із простого матеріалу – лози – можна виготовляти чудові меблі. Теж др.Олексій вмів робити чудову різьбу по дереву. Коли він довідався, що я є іще зв’язковим 13-го Куреня УПЮ ім. Олекси Довбуша, він до завершення вирізав та інкрустував деревляний топірець Довбуша, який подарував 13-му Куреню. Пригадую, коли він вже став членом Куреня ЦМ, то призджаючи на Сокіл, завжди привозив якийсь саморобний кухонний реманент для потреб Сокола. Особливо можна відзначити його вклад у побудову каплиці-церковці. Додаю враження др. Кульбаса:

Олексій не просто брав активну участь у будівництві каплиці, а вів разом з моршинцем С. Суботою всі основні роботи з укладання зрубу, покрівлі, підлоги тощо. Функцією інших учасників будівництва було тільки заготовити і підготувати деревину та підставити плечі під чергову колоду на зруб. Завважмо, що капличку будовано без жодної механізації, не було навіть бензопили.

Таборовий харчовий виряд був досить біднний. В мене не було достатнього харчового забезпечення на цілий табір. Побачивши наше сромне харчування, Олексій запропонував нам разом піти до голови сільради. Я відразу зрозумів, що Олексій тут має високий авторитет. Як наслідок колгосп щодня нам поставляв безкоштовно 10 літрів молока. Молоко є дуже важливим продуктом для дітей.

Виявляться, що др. Олексій ще й чудовий бджоляр і приніс нам в подарунок два трилітрових бутлі меду. На другий день прийшли із села п’ятеро жіночок та наліпили для всього табору пирогів із вишнями. Виявилося, що мед для пирогів дуже доречний. А ще через день селяни із села Голгоче (Онушканець, Максимів) принесли кілька сот яєць, залишки яких ми привезли в станицю і передали для юнацьких таборовиків. А під кінець таборування селяни із села Заставче (Засухна, Шкіра, Лужний, Венгер) принесли нам два мішки молодої картоплі. Жителі села Середнє (Рокитський, Шавляк, Курис, Борсук, Батик, Балдис) зробили грошову пожертву в сумі 580 купонів.

Олексій організував нам мандрівку до села Носів і новаки прийняли активну участь у відкритті Фігури та могили для повстанців УПА. Селяни Носова (М. Скорик в минулому була в Пласті, Фатюк, Чопей, Вітенок, Рокицький Ю.) організували дітям святковий обід.

Др. Олексій був чудовим мандрівником та прекрасно куховарив. Пригадую, як на гайдашнику ми ще спали, а Олексій раненько встав та назбирав чудових сокільських біляків. І коли відбулося вставання, то дітей полонив запах чудової грибної зупи. Знаменною була мандрівка організована др. Олексієм в урочище Затурин. На тій галявина полягла ціла сотня повстанців. Вижив лише один, якого пораненого, врятували пастухи. Жителі села Затурин (Кулінич, Михайлюк, Сиваник, Кубай, Воробець, Гнида, Куций, Онушканець, Яворська, Воровська) теж надали нам матеріальну допомогу в сумі 361 купон.

Олексій Скасків долучився і до вишколу ВППП, який організовано в Підгайцях. Згодом на нього звернули увагу в області і він став директором Завалівської середньої школи. Далі – його обрали депутатом районної ради.

Ось такий був наш побратим Олексій Скасків. Він відійшов на Вічну Ватру через сердечний недуг. Похований в с. Завалів.

За життя др. Олексій не був відзначений жодним пластовим відзначенням.

06.04.2011 року

1 коментар

(Обов’язково)
(Обов’язково, не публікується)

"Крок за кроком до 100-річчя Пласту!" працює на платформі WordPress µ як частина сервісу Ми.plast.org.ua. Приєднуйтесь!
Проект Пластового порталу