Ювілейне Свято Весни в Міттенвальді, 1947

Матеріал підготував: ст.пл. Костянтин Яковчук-Бесараб, V

Публікація матеріалу здійснена у пам’ять про пл. сен. Ольгу Ткаченко, багаторічну Голову КПС Пласту Німеччини, першу іноземну громадянку, нагороджену “Орденом княгині Ольги” III ступеня за непересічну діяльність та неоціненну допомогу українській громаді

З 5 до 7 липня 1947 року в Міттенвальді (Американська зона окупації Німеччини) з нагоди 35-річчя Пласту проведено Ювілейне Свято Весни. Після празького святкування 25-ліття Пласту, це було першим урочисто відзначеним ювілеєм. Це була подія, котра заклала основу розвитку Пласту на наступні роки, аж до наших часів. Багато активних діячів Пласту на еміграції, на всіх континентах, почали свій пластовий шлях саме тоді, у Міттенвальді.

За час своєї діяльності в таборах “переміщених осіб”, Пласт зумів також нав`язати контакти із міжнародним скаутінгом. Це стало можливим тому, що у складі Міжнародного Скаутського Бюро було створено “Відділ скаутів – переміщених осіб”. В ньому зареєструвався і Пласт. Українські пластуни мали змогу взяти участь в Шостому світовому скаутському Джемборі, яке відбулося у серпні 1947 року в Муасоні біля Парижу.

Відзначка СВ

У 1948 році більшість українців виїжджають із таборів у місця нового поселення. Багато з них везуть із собою досвід пластової виховної праці. З метою обміну досвідом в організації Пласту і створення єдиних напрямних праці в березні 1948 року в Ашаффенбурзі було зібрано Перший Пластовий Конгрес.

У Баварії, навколо Міттенвальду, із часом розселення українців, створюються друковані видання Пласту. Відомі згадки про пластові журнали “Вогонь Орлиної ради” (Мюнхен, 1948), “Гартуйсь” (Гайденау, 1948, ч. 1), “Голос пластуна” (Мітенвальд, 1946, ч. 1), неперіодичний часопис “Записки українського пластуна” (Мюнхен, Авгсбург, 1948-1950), часопис гуртка “Калина” 2-го пластового куреня “Калина” (Мітенвальд, 1946, ч. 1-2), пластовий бюлетень “Косар” загону “Червона калина” (Ашаффенбург, 1948, ч. 1), пластовий двотижневик “Новий шлях” (Зальцбург, 1946-1949), одноднівки (пластові журнали) “Ювілейне свято весни” (Міттенвальд, Вірфельн, 1947) і “Ялинка” (Ганновер, 1945), місячник “Юнак” (Ляндек, 1946) тощо. Виходили також одноднівки: видання гуртка “Пугач” під назвою “Під пластовими прапорами” (Берхтесгаден, 1948, Різдво) та “Пластова зустріч” (Ганновер, 1948). Курінь юнаків ім. Володимира Великого видавав юнацький (пластовий) журнал “Трембіта” (Авгсбург, 1948). Тривалу історію має орган пластової думки “Пластовий шлях”, заснований у Львові, продовжив свій шлях у середовищі емігрантів (Мюнхен, 1950-1951), а згодом виходив у Торонто.

У 1935 р. Ю. Старосольський написав слова до традиційної пластової пісні «Сіріли у присмерку півночі шатра», тогож року надрукованої в журналі «На сліді» підзаголовком «При ватрі». Вперше ця пісня була виконана у 1947 р. на музику Юрія П’ясецького саме на Ювілейному Святі Весни у м. Міттенвальд.

Додатково

Курені, котрі активізувалися у Міттенвальді:

Ще одна пісня із Міттенвальду

2 коментарі

(Обов’язково)
(Обов’язково, не публікується)

"Крок за кроком до 100-річчя Пласту!" працює на платформі WordPress µ як частина сервісу Ми.plast.org.ua. Приєднуйтесь!
Проект Пластового порталу