Святкування 100-ліття об’єднало українських та польських скаутів

У 1911 році були створені перші пластові гуртки, в цьому ж році був виданий наказ засновника польського скаутингу про створення чотирьох перших харцерських загонів, що дало початок організаційному розвитку польського харцерства. Для відзначення цих двох подій, які відбулись у Львові 100 років тому, українські та польські скаути 20-22 травня провели спільне святкування.

Під час травневого вікенду, 21-22 травня, українські пластуни перебрали естафету від своїх польських друзів, і тепер з впевненістю можна заявляти: «Святковий марафон до століття Пласту – Українського скаутингу розпочато!». З чим усіх і хочу привітати.

У масштабних святкуваннях взяли участь близько 600 польських скаутів із різних регіонів цілої Польщі та українських скаутів: пластунів із Львівської, Хмельницької, Вінницької, Рівненської, Київської та Тернопільської округ, представників Організації Українських Скаутів, Федерації Скаутів «Галицька Русь», Київського Міського Осередку Національної Організації Скаутів України.

П’ятниця, 20 травня – день приїзду та розселення по школах. Мушу сказати, що третьопробники, які займалися розселенням, попрацювали на славу, за що вам велике спасибі!

У суботу пластуни, харцери та оусівці взяли участь у тереновій грі, яка складалася із точок на одну із 5 тем: культура та архітектура м. Львів, історія та сучасне НСОУ Пласт, заснування польських загонів у Львові, народи і культури Львова, цвинтар Личаківський та цвинтар Орлят. 52 мішані українсько-польські команди мали близько 8 годин, щоб познайомитися між собою, дізнатися багато нового на кожну із вищеперелічених тем, налагодити позитивні відносини із своїми польськими братами по духу, та домовитися, що наступна їхня зустріч уже відбудеться в Польщі. Мушу визнати, їм це непогано вдалося.

Суботній вечір був повний приємних несподіванок та подарунків. Великий ярмарок, що розмістився у стінах ЦТДЮГ «Погулянка» манив цікавими майстер-класами від українських та польських скаутів, веселими іграми, змушував згадати дитинство, пускаючи мильні бульбашки, і сьогоднішню теренову гру, переглядаючи кумедні фото у кінозалі, все це та багато іншого, не менш цікавого, відбувалося під звуки барабанів, на який усі охочі могли навчитися відстукувати ритми, та української і польської фольк-музики.
Недільний ранок розпочався із Служби Божої у Львівській катедрі Латинського обряду.

Урочистості продовжилися на площі перед Оперним Театром. Українські та польські скаути послухали наказ Анджея Мялковського, яким він у 22 травня 1911 року у Львові заснував 4 перші харцерські загони, вітання Президента Союзу Польських Харцерів Адама Массалського та Голови Пласту Національної Скаутської Організації України Ігора Фіглюса, члена Євразійського Скаутського Комітету Всесвітньої Організації Скаутського Руху Андрія Чеснокова, заступника Міського голови м. Львова Василя Косіва та Консула Польщі в Україні Марціна Женєвіча. По тому відбулося нагородження переможців теренової гри та оголошення святкування закритими.

За допомогу у підготовці та проведенні даної акції хочемо виразити велику подяку Львівській міській раді, Центру творчості дітей та юнацтва Галичини «Погулянка», компанії «Медіа Львів», Студентському комбінату харчування «Львівська Політехніка», ЛКП «Львівсвітло» та усім, хто доклався до її організації.

Я особисто хочу подякувати організаторам:

 • Ярку Духу і Міськові Дяківу – теренівка;
 • Іванці Гаврилко – розселення та робота з третьопробниками;
 • Софії Каїнській і Яринці Вдовичин – вечірня програма;
 • Юрку Послєдніченку та Дзвінці Петришин – харчування;
 • Наталі Медвідь – всяке-різне, що треба було доробити;
 • Миколі Музалі і Юрку Гладкому – робота з ЛМР, владою, політичні питання;
 • Андрію Вахнію і Сашку Полякову – апаратура;
 • Ромку Кучкуді – офіційна програма;
 • усім третьо і не третьопробникам, які жили з поляками у школах та допомагали їм на місці облаштувати свій побут;
 • усім-усім юнацьким куреням, які такі змогли перенести свої вишколи до Свята Весни і взяти участь у святкуваннях (особливо велика подяка за немалу чисельність к.ч. 8 ім. Ольги Басараб, к.ч. 2 ім. Олени Степанів, к.ч. 14 ім. Соломії Крушельницької, куреню ім. Квітки Цісик, і за трішки меншу, проте також дуже важливу для нас кількість: к.ч. 1, к.ч. 3, к.ч. 4, к.ч. 5, к.ч. 7, к.ч. 11, к.ч. 15, к.ч. 30, к.ч. 44, к.ч. 89, курінь ім. Марко Вовчок – якщо когось пропустили, обов’язково повідомте!);
 • станицям: Рівне, Вінниця, Хмельницький, Київ,
 • скаутам з інших українських організацій: НОСУ, ОУС, ФС «Галицька Русь»,
 • гарній погоді, яка зробила своє – усі з чудовим настроєм поїхали додому :)

Автор: ст.пл.вірл. Оленка Галушка, ЧХ

Фото: Петро Задорожний

П.С. А ті, хто не взяли участь у святкуваннях – сидіть і шкодуйте. Ми ж обіцяли – буде класно!

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

"Міжнародна служба Пласту" працює на платформі WordPress µ як частина сервісу Ми.plast.org.ua. Приєднуйтесь!
Проект Пластового порталу