header image

Rover Scout. Загальна інформація

Posted by: mykola | Вересень 30, 2012 | No Comment |

“Rover Scouting is a preparation for life, and also a pursuit for life.”

—Baden-Powell, 1928

Я не намагався знайти український відповідник для Rover Scout та Rovering, а також інших назв, які фактично описують ту ж саму систему, тому в тексті ці поняття не перекладені, щоб дати можливість дискусії над ідеєю загалом, а не над перекладом. Всі переклади з англійської і польської мов мої, тому залишається сподіватись, що принаймні зміcт я передав правильно J

За останні 10 років, поки я є членом дійним членом Пласту, постійно піднімається проблема роботи із старшим юнацтвом та молодшим старшопластунством – старше юнацтво малоактивне в організації, дуже мало юнацтва переходить в УСП, нові члени УСП дуже часто не знаходять себе в Пласті і перестають активно пластувати. Фактично поки єдиними конкретними цифрами, які ілюструють цю проблему, є кількість членів УПЮ, які перейшли в УСП. Але навіть такої обмеженої статистичної інформації достатньо, щоб зрозуміти, що в нас з цим реальні проблеми. Навіть якщо ми відкинемо бюрократичні перепони при переході з УПЮ в УСП, що стають перешкодою для якоїсь частини УПЮ, окремі випадки, що перешкоджають окремим пластунам бути активними в УСП, та інші подібні об’єктивні причини, які впливають на зниження загального відсотку, однаково кількість тих, хто переходить з УСП і, тим більше, є там активним, є мізерною в порівнянні з загальною чисельністю УПЮ і людей, які перейшли через УПЮ.

В чому ж причина? На мою суб’єктивну думку причина в змінах, які кожен юнак чи юначка переживає в своєму житті в 16-18 років. Саме в цей вік вони закінчують школу, чому дуже часто передує рік активного відвідування репетиторів, вступає у ВУЗ і їх життя кардинально міняється – інше середовище, інші можливості, інші люди навколо. А в цей час Пласт пропонує те ж, що юнак чи юначка переживали останні 5-6 років – той ж курінь, ті ж сходини і збірки, ті ж акції, дуже подібні табори і т.д. Тобто нічого нового. Заради справедливості необхідно зазначити, що в пластовій методі є інструменти, які дозволяють зв’язковим, як основним реалізаторам пластової виховної методи, змінити таку ситуацію і все ж таки зацікавити юнацтво такого віку, але досвід показує (і це якраз яскраво підтверджують цифри переходу з УПЮ в УСП), що дуже мало хто цими засобами користується.

Тут необхідно зазначити, що проблема не тільки в УПЮ – в УСП також немає чіткої системи та програми для залучення і активізації старших пластунів, що часто приводить до того, що навіть якщо частина юнаків та юначок переходить в УСП, багато з них там не стають активними і просто втрачаються для Пласту завдяки кращій альтернативі ззовні  – в кожній великій станиці є багато колишніх пластунів, які активно розвивають громадські організації, діяльність яких дуже близька до того, що робить Пласт.

Для того, щоб шукати власне вирішення проблеми, для початку варто познайомитись з досвідом інших, аналогічних до Пласту організацій, – отже який там досвід в скаутів з інших країн? Вік 16-18 років, який нас цікавить, в більшості національних організацій входить до вікової групи Rover Scouts, які були створені в Англії на початку століття.

Причина створення Rover Scouts в Англії була такою ж самою, як і причина створення уладу старших пластунів в Пласті – з’явилась група скаутів, які вже виросли із скаутського віку, але продовжували асоціювати себе із цим рухом. Спочатку це бажання вилилось у створення неформальних клубів для спілкування, які згодом були оформлені у окрему вікову групу скаутингу. Засновник світового скаутингу Роберт Бейден-Пауелл приділяв велику увагу Rover Scouts (власне і саму назву Rover Scout придумав Бі-Пі в 1918 році). Наприклад, якщо для скаутів він написав книжку Scouting for Boys, яка фактично започаткувала світовий скаутинг, а для кабскаутів (новаків) – Jungle book, то для Rover Scouts, які були створені в 1918, в 1922 році була написана інша книжка – Rovering to Success, в якій Бі-Пі виклав своє бачення розвитку скаутів після досягнення 15-річного віку.

В 1918 році Бі-Пі написав: Rover Scout є наступним, третім етапом виховання бойскаута (після кабскаута (новака) та скаута (юнака) – прим. М.М.)… Проте Ви не зможете втримати хлопця, якщо не дасте йому певні визначені цілі та програму. Тому ми пропонуємо Службу. Службу для себе, своєї кар’єри та свого здоров’я. Службу для скаутського руху. Службу для суспільства та громадянства.” Служба, як писав Бі-Пі, була засобом, завдяки якому Rover Scout міг виконати свою обіцянку перед Богом. “Братерство та служба” стали гаслом Rover Scout з моменту створення.

Rovering це весела подорож молодих людей від юності до успішного та відповідального дорослого життя на принципах служіння Богу, країні і своїм ближнім.

Цілями Rover Scout є:

 • служба для скаутського руху;
 • служба для суспільства;
 • особистий розвиток через опанування нових навичок;
 • насолода товариством, життям в природі, суспільною та культурною діяльністю

Rovering забезпечує підготовку до дорослого життя через розвиток наступних елементів:

 • Характер і розум
 • Вміння та навики
 • Здоров’я та сила
 • Служба для інших
 • Відповідальність перед суспільством

Кожен з цих елементів є частиною діяльності куреня Rover Scout`ів (до речі, курінь Rover Scouts в англійській мові має іншу назву від куреня скаутів – якщо в скаутів це troop (загін), то в Rover Scout це crew (екіпаж, команда)).

Попри те, що весь процес Rover Scouts формувався з єдиного джерела, впродовж десятиліть існування національних скаутських організацій багато елементів були змінені, відмінені чи перетворились в щось нове, тому фактично кожна окрема національна організація має свою унікальну систему Rover Scouts. Для прикладу можна порівняти тільки вікові рамки в різних країнах:

В скаутів Канади роверскаути охоплюють вік 18-26 років, в Австралії– 18-25 років. В найстарішій скаутській організації Франції, Eclaireuses et Eclaireurs de France, Rover Scout є  в 15 -19 років, тоді як виховниками можна бути від 17 років. В Індонезії, в якій нараховується 17 млн скаутів, роверскаути охоплюють вік 16-20 років, а наступна вікова група – 21-25 років. В бойскаутах США вікова група скаутів охоплює вік від 11 до 18 років, але програма Venturing, яка фактично є аналогом Rover Scouts, охоплює вік між 14 і 21 роками. В японців ж Venture Scouts охоплюють вік 14-20 років, а Rover Scouts – 18-24 роки. В британських скаутів програма Venture, аналог Rover Scouts, була відмінена в кінці 60-х років, замість неї впровадили дві інших –  Explorer Scouts, які охоплюють вік 14-18 років, та Scout Network– 18-25.

Фактично кожна організація має власну систему, проте деякі загальні принципи збережені, наприклад нижня вікова межа в більшості організацій 16-18 років, а верхня – 24-26, уладова структура часом переплітається з програмою Rover Scout, як-от в американських скаутів, часом Rover Scout є невід’ємною частиною структури уладів.

Як на мене, то найкорисніше для нас розглянути методику роботи Rover Scout на прикладі ZHP, найбільшої скаутської організації Польщі.  В ZHP Rover Scouts називаються wędrownicy (дослівно – мандрівники), ця вікова група охоплює членів організації віком 16–25 років. Якщо розглянути всю структуру поділу за віком, то в ZHP вона наступна: зухи (новаки) – 6-10 років, харцери – 11-13 років, старші харцери – 13-16 років та мандрівники – 16-25 років. Кожна із вікових груп має описану детальну методику (проби, вмілості, функціонування куренів, функції дорослих, функції дітей тощо), яка враховує особливості кожного віку.

Найважливішим документом, який описує ідею Rover Scouts  в наших сусідів, є Кодекс. В ньому зокрема написано:

…Бути Rover Scout чимале мистецтво, доступне лише для тих, які володіють справжньою скаутською поставою. Для Rover Scout не достатньо пізнання місця проживання, Rover Scout цікавить світ, Rover Scout, дивлячись в своє майбутнє, прагне відшукати власну стежку…

…Скаутувати в 15-18 років це значно більше ніж проходження кілометрів чи фізична витривалість. Це мистецтво сприйняття життя, яке нас оточує, це відкриті очі і вуха, це таємниця співжиття природи і людини. Мандрівка не буде пришвидшеною тупотом ніг, надлишком галасливого настрою, а буде тишею серед тиші лісу, зібраністю перед сходом чи заходом сонця. Це відчуття Rover Scout легко знайде в собі…

…Rover Scout є приятелем цілого світу…

…Rover Scout нестримна сила тягне вдаль, щораз на нові, невідомі шляхи, не дозволяє йому застигнути в ситому, осідлому житті…

…Rover Scout спостерігає життя всюди, де перебуває, і всюди відкриває те, де інші люди нічого відкрити не можуть. Rover Scout знає радість важких перемог, красу самотнього здобування не стоптаних стежок…

…Rover Scout постійно вправляється в мандрівках, мандрує взимку і влітку, в місті і в селі, всюди де може бути корисним. Шлях його мандрівки визначають вартості, які закладені в скаутському законі і присязі…

Символами польських Rover Scout є гасло і відзнака. Гаслом є “Вийди в світ, побач, подумай – допоможи, тобто дій!”. Візуальним символом Rover Scout  в поляків є ватра, три язики полум’я якої символізують силу тіла, силу розуму і силу духу.

Визначеними засадами праці Rover Scout в ZHP є: праця над собою, пошук місця в суспільстві, служба.

Курінь Rover Scouts в ZHP має свою методику праці, яка відмінна від методики праці куренів інших вікових груп. Для прикладу: кількість членів куреня Rover Scouts не більша 12-15 осіб, курені можуть бути не пов’язані з тими куренями, в яких були до переходу в Rover Scout хлопці чи дівчата, куреня можуть бути мішаними і фактично створюють тими середовищами, які виникли в молодших вікових групах. В курені є одна доросла людина, зв’язковий, який скеровує діяльність куреня – фактично більше з функцією дорадника. Курінь не ділиться на гуртки, а діє однією групою, немає типових сходин з визначеною програмою, як в попередніх вікових групах, – курінь працює над конкретними проектами в різних, визначених членами куреня, напрямках. В описаній методиці визначені напрями праці куреня Rover Scout в ZHP: інтелектуальний та духовний розвиток, орієнтація на світ, екологія, здоров’я та фізичний розвиток, економічне виховання, залучення до суспільного життя. Окрім цих напрямків діяльності, програма діяльності куреня доповнюється:

– спеціалізаціями, яких в ZHP визначено 12;

– відзнаками служб (курінь визначає проект в рамках одного з 10 напрямків, під контролем зв’язкового реалізує його впродовж визначеного терміну, найчастіше впродовж року, і за підсумками виконання цього проекту, результати якого перевіряє методична комісія, отримує право носити відзнаку служби);

– службою, тобто різними проектами, акціями та іншою діяльністю, яка спрямована на різні соціальні проекти в суспільстві;

– залучення до управління цілою організацію.

Окрім спеціалізацій та відзнак служб, до методичних інструментів для Rover Scouts в ZHP також належать:

– так зване “відновлення присяги“, коли людина в 16-18 років так само урочисто, як і під час присяги, перед своїми друзями підтверджує, що ті ідеали, які викладені в присязі, для неї і далі залишаються ідеалами, попри те, що присягу вона складала в 11-12 років.

– ступені – в ZHP є шість ступенів, по два на кожну з вікових груп від 10 до 25 років; особливістю ступенів для Rover Scouts є їхня ідея і структура, коли немає наперед визначеного переліку необхідних пунктів для здачі, а Rover Scout із своїм опікуном формує власний, унікальний, перелік завдань для власного розвитку і під наглядом опікуна цей перелік реалізовує;

– вмілості – вмілості в ZHP є 4 рівневі, останній рівень призначений власне для цієї вікової групи – його завдання близькі до рівня фахівця в конкретній ділянці;

– виховництво – Rover Scouts можуть бути виховниками в молодших вікових групах і розвиватись в рамках ступенів для виховників (аналог наших КВ).

Але це все в іноземних сккаутів, як щодо Пласту? В повоєнній історії Пласту були прецеденти, коли фактично йшлось про створення аналогу роверскаутів. Наприклад, на перших зборах Конференції Українських Пластових Організацій була прийнята наступна резолюція:

Виховну програму в УПЮ-ів треба розділити на два виховні етапи:
а) до 15 років життя включно – в рамах трьох юнацьких проб;

б) від 16-ого до 17-ого включно – в рамах однієї з виховних груп:

 • Передових (іспити вмілостей),
 • Морського пластування,
 • Літунського пластування.

Фактично в рамках УПЮ створювались дві вікові групи 11-15 та 16-17 років.

На дев’ятих зборах КУПО в 1984 році була прийнята резолюція на основі експерименту в станиці Торонто:

Дати змогу зацікавленим краям та станицям чи країнам створити улад для вікової групи 16-19 літ на експериментальній базі. Проєкт правильника та програма вже розпрацьована членами Скобиного Круга. Зацікавлені зголосяться до проводу Скобиного Круга і їм звітуватимуть.

Під час цього експерименту фактично була розроблена методика нового уладу, але подальшого розвитку в Пласті, навіть попри резолюцію КУПО, ця ініціатива не мала.

 

Метою всієї інформації в цій статті є бажання вивести всіх зацікавлених на єдиний рівень знання про Rover Scout – тільки тоді, коли ми будемо однаково розуміти поняття та ідею Rover Scout, ми зможемо вирішити наскільки нам це потрібно в Пласті та наскільки це допоможе нам вирішити проблему, яка описана на початку статті.

26.09.2012

 

under: Головна

Leave a response -

You must be logged in to post a comment.

Categories

"Будь іскрою як мрієш бачити багаття" працює на платформі WordPress µ як частина сервісу Ми.plast.org.ua. Приєднуйтесь!
Проект Пластового порталу