Артем Луговий

В інтрнет-публікації був поданий матеріал про загиблих Пластунів у 1941 р. Я зустрівся із сином Артема Лугового. Він надав мені світлину свого загиблого батька, а також деякі відомості про нього й документи. Водночас – дав цікаву світлину, де зображені Тернопільські Пластуни біля дуба М. Шашкевича. На іншій світлині біля гімназії Артем Луговий переводить спортивні змагання. На світлині він другий зліва.

На іншій світлині випускниці гімназії, де ми бачимо по центру засновника Пласту Никифора Гірняка, а відразу за ним сидить Лідія Столяр, відома авторка обширного матеріалу про Пласт на Тернопільщині. Також на світлині є цілий ряд Пластунок із Пластового куреня ч. 32 ім. О. Пчілки. В останньому ряді друга праворуч Софія Ямна. Лідія Столяр в другому ряді п’ята зліва. Багато цікавих відомостей про Артема Лугового можна довідатись із книги: Ювілейна книга Української гімназії в Тернополі. До сторіччя заснування.-Тернопіль, Львів: Наукове товариство ім. Шевченка, Львівське крайове товариство «Рідна Школа», 1998.-736 с. Там також є відомості про Галю Мороз, описані Никифором Гірняком у публікації «Пласт у рідно-шкільній гімназії». Ці дані можуть бути цікавими для юначок Тернопільського куреня ім. «Галі Мороз».

На сторінці 339 подано цікаву світлину, на котрій крім Артема Лугового ми бачимо Ярослава Стецька.

Тепер до поданих світлин загиблих можемо долучити світлину Артема
Лугового.
Додаю ще деякі відомості записані сином Артема Лугового:

Артем Луговий народився 2-го листопада 1909 р. в м. Тернопіль в сім’ї поштового службовця Максима та Марії. В Тернопільській Державній гімназії навчався в 1921-1929 рр. склав іспит зрілості. В 1930-1936 рр. студіював право в Ягелонському університеті (м. Краків). Від 1936 р. до 1939 р. працював помічником адвоката в канцелярії Степана Бриковича. В 1929, 1930, 1933 рр. був під слідчим арештом за підозрою членства в ОУН. У тридцятих роках був членом Старшини товариства «Сокіл» (Тернопіль), організатором Сокільських осередків в Тернопільському повіті, організатором спортивних змагань у Львові. 1938 р. – член театральної секції товариства «Молода Громада», засновник оркестру, автор віршів та пісень. З приходом більшовиків Артем працював рахівником-касиром Плотичинської МТС. 6 травня 1941 р. був арештований органами НКВД, а 29 червня 1941 р. розстріляний в Тернопільській тюрмі. 28 квітня 1993 року реабілітований.

Ось так трагічні дні 1941р. повернули нас до давньої історії Пласту.

Друг Тато, ЦМ

Опубліковано у Героїчні сеніори. Додати до закладок Постійне посилання.

Без коментарів.