2-ий Курінь УПС «ТІ, ЩО ГРЕБЛІ РВУТЬ»

Курінь «Ті, що Греблі Рвуть» засновано на переломі 1926-27 років у Львові. Назва куреня запозичена з творчості Лесі Українки, а ширша інтерпретація звучала «Ті, що греблі рвуть на застоялих водах громадського життя». Старшопластунський курінь дістав порядкове число 1. Від ранніх років члени куреня мали за завдання виховну працю з юнацтвом, особливо в організації пластових таборів. Курінь зорганізував і перевів своїми силами перший табір юначок на «Соколі» у 1927 р. Першими комендантами таборів були Дарія Навроцька і Цьопа Паліїв.

На еміґрації після війни відновлено Пласт і «Греблі» зайняли передові місця у відновленій його дії. Курінь «Гребель», тепер сеніорок, одержав порядкове число 2.

В Нью-Йорку гурток юначок «Вивірки», а в Канаді гурток «Ромени» спільно відновили старшопластунський курінь «Гребель» — ч. 4. В 1960 р. відбулася перша зустріч сеніорського та старшопластунського куренів. Вирішено продовжувати виховну працю з юнацтвом, організувати табори і вишколи.

З ініціятиви пл. сен. Цьопи Паліїв створено «Кадру Виховників», видано підручники для виховної праці та проведено перші іспити вмілости для юначок.

Від 1968 р. курінь переводив вишкільні табори «Школа Булавних», організовані пл. сен. Ольгою Кузьмович, Дорою Горбачевською, Оксаною Бачинською і Мартою Кузьмович в ЗСА, та, після відновлення Пласту, в Україні.

З проголошенням Незалежної України курінь співпрацює з українськими пластунами. На відновленому «Соколі» в Карпатах курінь закупив дві кімнати, які носять назву довголітніх провідників – пл. сен. Цьопи Паліїв та пл. сен. Ганки Коренець. Також курінь спроваджував пластунок з України на «Школу Булавних» в ЗСА та, як є потреба, помагає фінансами. В останніх роках Головна Пластова Булава перебрала відповідальність за цей вишкіл.

Силами куреня вийшли друком три книжки: «Нарис Сучасної Української Літератури» Юрія Шереха в 1951 р., «Поезії Тараса Шевченка» чотирма мовами в 1961 р., та «Та, що прорвала Греблю» в 1982 р., в пошану Цьопи Паліїв за редакцією пл. сен. Ольги Кузьмович.

В Україні в 1999 році з фонду «Гребель» перевидано «Скавтінґ для Хлопців».

Заходом куреня видано три числа «Юнака», перше в 1966 р., друге – в 1976 р. з нагоди 50-ліття існування куреня, а третє – в 1987 р. з нагоди 60-ліття куреня. 14-15 жовтня 2006 р. курінь відсвяткував своє 80-ліття і підготував до цього свята виставку курінного архіву.

Добрим засобом курінного зв’язку були неперіодичні видання «Листок Дружнього Зв’язку» і «Вістовик». Протягом довгих років «Греблі» підтримували працю НТШ у виданні Енциклопедії Українознавства через т. зв. «Акцію Сарсель», започатковану в 1964 році. Великодні базари уможливили проводити акцію «Поміч Ближньому» в Україні, Бразилії та в інших країнах.

9 жовтня 1976 р. відбулася «Ювілейна Курінна Рада» з нагоди 50- літньої діяльности куреня. На Раді в Нью-Йорку був Начальний Пластун пл. сен. Юрій Старосольський та численні гості. Того дня відбулося посвячення курінного прапора. Замість хустки курінь має крайки відповідно до уладу — проект пл. сен. Ольки Зеленої і Цьопи Паліїв. Курінні краски: бронзова, срібно-біла і туркусова-синя.

Члени куреня працювали на провідних постах в Пласті: пл. сен. Ольга Кузьмович та пл. сен. Евстахія Гойдиш — голови КПС, пл. сен. Людмила Дармограй — голова ГПБ. «Греблі» також були членами ГПР, ГПБ, КПР, КПС, інші очолювали ювілейні зустрічі, табори, вишколи та були членами булав. В один час всі пластові видання, а саме «Юнак», «Готуйсь» та частинно «Пластовий Шлях» були редаговані «Греблями».

Протягом 78-літньої історії сеніорського куреня було сім курінних: пл. сен. Ганка Коренець (50 років), Люба Волинець, Галина Кутко, Оксана Бачинська, Евстахія Гойдиш, Дора Горбачевська, Марта Кузьмович.

Від 1980 р. більш як половина членок були вчителями в школах українознавства, працювали в Шкільній Раді, в Союзі Українок, СКВОР, в Українському Музеї, в церковних установах та в журналістиці.

«Греблі» є активні в ЗСА, Канаді, Австралії, в Україні.

Провід (обраний у серпні 2011 року):

Леся ЛЕБЕДЬ –  курінна

Христя КОХАН – заступниця на Америку

Дарка КОВАЛИК – заступниця на Канаду

Галя ПОТЮК – заступниця на Україну

Оксана БАЧИНСЬКА – писар

Марійка КОЛОДІЙ – скарбник

Оленка ЮРЧУК – редактор Вістовика

Марта КУЗЬМОВИЧ – архівар

Христя КОХАН – зв’язок зі старшими пластунками.

Гей-руп!

Без коментарів.