24-ий Курінь УПС «ЧОРТОПОЛОХИ»

Пластове плем’я куренів УСП і УПС виводить свій початок від 7 грудня 1951 року. В той день відбулися у Філядельфії сходини, що створили самостійну Стежу УСП-ок, яка згодом перетворилася у гурток. Членами-основницями «Чортополохів» були старші пластунки: Ярослава Барабах-Онуферко, Анна Максимович, Віра Пак, Наталія Петровська-Головінська, Іванна Сіра-Білик і Марта Тарнавська.

Всі основниці походили з пластових частин, що існували в повоєнний період на терені Зальцбурґу (Австрія). Гурток діяв спершу під назвою «Едельвайси», що підкреслювало зв’язок з недавнім пластуванням в австрійських Альпах. Після першого року Крайова Пластова Старшина затвердила самостійний гурток з назвою «Чортополохи» і надала порядкове число гуртка — 8.

Від самого початку свого існування «Чортополохи» проявляли жваву діяльність. Крім виховної праці в кадрах УПН та УПЮ, станичних старшин і таборових булав, гурток видавав стінну газетку «Наплечник» і займався харитативною працею. Гурток створив свій квартет, який виступав на забавах і інших пластових імпрезах.

Першою спеціялізацією гуртка «Чортополохи» було українське народне мистецтво. «Чортополохи» влаштували низку доповідей і гутірок про народнийодяг, вишивки, килимарство, кераміку, писанки, і кілька «вишиваних вечорів».

В 1958 році гурток змінив свою спеціялізацію на ведення бібліотеки при пластовій станиці. Того ж року гурток здобув друге місце в Крайових ювілейних змаганнях «Не ти, не я, а ми».

В 1960 році 8-ий самостійний гурток «Чортополохи» перетворено на 8-ий курінь УСП. В 1966 році більшість старших пластунок «Чортополохи» перейшла до сеніорату, створюючи підготовчий курінь УПС-ок, а курінь УСП-ок перетворено на самостійний гурток, який діяв при сеніорському курені. В 1967 році до «Чортополохів» вступило кілька старших пластунок та відновилася діяльність старшопластунського куреня, який КПС затвердила і надала число — 8.

24 жовтня 1967 КПС затвердила курінь УПС «Чортополохи» і надала порядкове число — 24. Спеціялізація куреня — ведення «Бібліотеки Пласту і Рідної Школи». Крім звичайних сходин, з гутірками, курінь влаштовував імпрези для пластової молоді та громадянства.

17 червня 1972 року відбулося посвячення курінного прапора, завершене громадським бенкетом та заприсяженням першої хорунжої Христі Ощудляк-Ставничої. Прапор запроєктувала Марія Стефанишин.

Провідницями гуртка та куреня були: Марта Тарнавська, Марія Одежинська, Іванна Сіра-Білик, Надія Процик-Німилович, Галина Головчак, Марта Богачевська, Анна Максимович, Славомира Білас, Галина Прасіцька, Марія Леськів, Соня Слободян, Надія Оранська, Ніля Павлюк, Авра Слюсарчук, Дуся Подоляк.

Кожного року відбувається Мала Рада куреня з перевибором проводу, а раз на два роки — Велика Рада «Чортополохів» (членів обох куренів) зі звітуваннями, нарадами, панелями. «Чортополохи» мають 3 стежі — Філядельфія, Нью-Джерзі та Чікаґо.

Члени Філадельфійської стежі виявили свою діяльність у веденні «Бібліотеки Пласту і Рідної Школи» впродовж 34 років. У свій час всі члени Філадельфійської стежі працювали як виховниці в УПН і УПЮ, провадили таборами і були членами станичної старшини та Крайової Пластової Старшини.

Курінь провів дві збірки на пластові цілі: на проведення ЮМПЗ в 1992 р. зібрано понад сім тисяч долярів, а на святкування 50-ліття Пласту в ЗСА зібрано понад тринадцять тисяч долярів.

Члени стежі в Нью-Джерзі займають пости в ГПБ, КПС, ОТК, були членами Комісії Вибору Начального Пластуна, провадять новацькими та юнацькими таборами, працюють в місцевих Станицях і громадських організаціях.

Стежа в Чікаґо провадить виховну працю в станиці та на таборах.

Без коментарів.