Get Adobe Flash player

Search

Categories

Попередні ВУМи

“Вишкіл української міфології ІІ. Трипілля” (7-8.02.2009 р.)

Цьогорічний, вже тепер традиційний, Вишкіл української міфології було присвячено темі Трипілля. Усі гутірки, майстерки, відео-перегляди та навіть ігри були зорієнтовані саме на Трипілля. Неоднозначна тема вишколу привернула увагу не лише львівського старшопластунства («Вовкулаки» і «Ті, що греблі рвуть») та старшого юнацтва (серед якого – курені ім. Анни Ярославни, Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Богдани Світлик, Ганни Коренець), а також юнацтва львівської округи (Городок, Борислав, Трускавець, Дрогобич) та станиці Чернівці (пл.. уч. Оксана Мороз).

Вишкіл розпочався із традиційного відьомського вогника у казанку та почерговому висловленню очікуваного від вишколу. Після вступної частини про Трипілля, як культуру, учасниками було збудовано конструкцію із «загадкових» драбинок, зроблених власноруч самими учасниками.

У перервах між трипільськими гутірками і майстерками, попередньо підготованими пластунками куреня «Степові Відьми», учасників розважали тематичними іграми та переглядами цікавих відео про Трипільську культуру та мультфільмами.
Останніми нотами вишколу був опитник та роздавання посвідок за таємничого вогника свічки та вимітання негативних емоцій мітлою.

Вишкіл української міфології в 2011 р.

Цього року Степові Відьми приймали учасників найтаємничішого Пластового вишколу у стародавньому Дрогобичі. Вже у п’ятницю, 11 березня, місто приймало 27 спраглих до знань юнаків та юначок, які хотіли поринути у таємниці українського народного календаря. І ця, трішки містична подорож – поміж чисел, свят, дат, просторів і традицій – тривала протягом 3 днів. Хоч звісно, важко за 3 дні, прошмигнути крізь століття і протягом усього року, однак усі ми дуже постаралися зробити це. І нам це вдалося – адже ВУМ, це спільне творіння команди й учасників. Це результат спільного бажання створити щось особливе, трішки відірване від реальності й справжнє.

Свій календар ВУМівці почали з весни, адже саме ця благодатна пора починала рік наших предків. Учасники потрапили у весняну залу, прикрашену усіма атрибутами весни і її свят – від прадавніх часів до сьогодення. Разом ми зустрічали весну, співали веснянок, намагалися розібратися чому ж усе саме так. І кожна нова пора починалася з її зустрічі та оновлених декорацій.

Цьогорічні гутірки, як і сама тема, були незвичними. З обов’язкова інтерактивною частиною, піснями, примівками, невеликими інсценізаціями. Вони минали активно, напрочуд легко і насправді весело. А куди ж без славнозвісних відьомських майстерок? Гутірки доповнювалися в’язанням різдвяного павука, виліпленням ялинкових прикрас зі соленого тіста, створенням іграшок зі соломи, розписування писанок й інших надзвичайних для нас і таких характерних для наших предків невеличких святкових ритуалів. У проміжку між заняттями наші учасники користалися з гарної і вже насправді весняної погоди і бавилися на вулиці і забавки під проводом одне одного.

Звісно ж, гріх було не доповнити атмосферу традиційності смачними українськими стравами: кулешою, палюшками, борщиком з пампушками, а які ж відьомські смачнючі чаї пропонувалися учасникам на вибір у переправах. Уммм.

Вечори поринали у таємничу купальську ніч і веселі Андріївські вечорниці з піснями, танцями і за усіма традиціями. Тут наші учасники. Які зібралися з різних міст нашої країни, показали неабиякі знання традицій свого регіону і ми добряче повеселилися.

Крім відьом, своїми знаннями з учасниками ділилися пані Оксана, яка вчила співати традиційних українських пісень та отець Ростислав, з храму святої Трійці, який відповів на усі запитання і поділився своїм досвідом святкування Різдвяних та Великодніх свят.

Так, пройшовши весь річний цикл народних свят, набавившись, намайструвавшись наші учасники отримали ще й традиційний річний календар, який допоможе вибрати ті свята, які б їм хотілося відсвяткувати чи зінсценізувати з куренем і коротенький збірник наших гутірок, який обов’язково стане у нагоді при підготовці.

Вишкіл Української міфології – 2011, був теплим як за погодою, так і за атмосферою, насиченим і неймовірно цікавим. І в підтвердження цього додаю кілька відгуків наших учасників.

Пластун-скоб Володя Литвин (втретє на Вишколі): «Мені ці вишколи дуже подобаються з багатьох причин. Одною з них є тепла атмосфера, дуже вільна і розкута форма спілкування і з проводом, і з учасниками. Завжди є нові і ті самі люди на вишколах і це дуже приємно. Можна поділитись своїми знаннями і дізнатись багато нового».

Старший пластун Борис Явір (на Вишколі вдруге): «Я з юних років цікавлюся витоками свого народу і тому, коли випала нагода, минулого року поїхав на вишкіл української міфології. Мені сподобалася атмосфера вишколу, творчий підхід організаторів та їхнє конструктивне ставлення до кожного учасника. І тому, прочитавши про новий вишкіл, я відразу знав, що зголошуся. Серцем чув, що, крім хорошої компанії, я побуду в середовищі своїх однодумців, тих, кому небайдуже наше коріння».

Уляна Божик (вперше на Вишколі): «Взагалі я дуже ціную всі традиції, – розповідає вона. – Мистецтво, фольклор українського народу і мені це подобається, незважаючи на думки оточуючих. Захотіла поїхати на Вишкіл Української Міфології через те, що там подають цікаву інформацію і, як на мене, то так набагато простіше, аніж читати гору книжок».
Щиро сподіваюся, що наш ювілейний, 5 ВУМ, буде ще яскравішим, пізнавальнішим й приємнішим – адже ми завжди прагнемо більшого.