Микола Кушніренко про карпатоукраїнське селянство

Існує чимало легенд і переказів (правдивих і не дуже) про становище карпатоукраїнського селянства у міжвоєнний період. Особливо – в переддень проголошення незалежної Карпатської України. Проте, на сьогодні найґрунтовнішим аналізом тогочасного стану селянства, освіти, економіки Закарпаття, видається мені, є стаття Миколи Кушніренка, що вийшла в ж-лі “Пробоєм” у 1942 р. в Празі.

Стаття д-ра Миколи Кушніренка “Розвиток національної свідомості карпатоукраїнського селянства”.

Читати увесь текст

пост написаний в рамках популяризації історичних відомостей про Карпатську Україну

Микола Кушніренко (1906–2000) – відомий своїми соціологічними дослідженнями закарпатського села. Як випускник Української господарської академії в Подєбрадах (за 50 км від м. Прага), він у січні 1939 р. отримав посаду безпосередньо за фахом – економіста у міністерстві господарства Карпатської України (Підкарпатської Русі) в Хусті . У ранзі виборчого комісара був присутній у Новоселиці на голосуванні за кандидатів до сойму 12 лютого 1939 р.

На початку березня 1939 р. М. Кушніренка мобілізували до чехословацького війська. Його підрозділ роззброїла німецька окупаційна частина. Він ще раз опинився в Празі, де здобув додаткову вищу освіту. Закінчив юридичний факультет Українського вільного університету.

У 1941 р. Микола Кушніренко захистив докторат. Отримав посаду асистента кафедри соціології поруч свого наукового керівника Олександра Мицюка (1883–1943). Як біженець, у квітні 1945 р. М. Кушніренко подався через Австрію, Німеччину в США, де закінчив бібліотечний відділ Колумбійського університету. До пенсії працював у Конгресовій бібліотеці у Вашингтоні.

В історію Микола Кушніренко ввійшов ще у дитячому віці (13-річним), як наймолодший вояк армії Української Народної Республіки.

Прокоментуй!

(Обов’язково)
(Обов’язково, не публікується)

"Крок за кроком до 100-річчя Пласту!" працює на платформі WordPress µ як частина сервісу Ми.plast.org.ua. Приєднуйтесь!
Проект Пластового порталу