header image

Промова на міжнародній конференції з нагоди 100-ліття Пласту

Posted by: mykola | Вересень 24, 2013 | No Comment |

Текст промови на Міжнародній конференції з нагоди 100-ліття Пласту, яка відбувалась 23 серпня 2012 року в рамках Ювілейної міжкрайової пластової зустрічі у Львові. Промова надрукована в журналі “Пластовий шлях”  ч.4 (172) за 2012 рік під заголовком “Ми, пластуни, мали б впливати на суспільство”

Перед тим, як говорити про майбутнє декілька слів про теперішнє.

В Пласті в Україні станом на кінець 2011 року у всіх уладах  є 5053 члени, які прозвітували і більшість з них навіть сплатили вкладку. В порівнянні з минулим 2010 роком в кількісних показниках ми виросли на 10% за рік. Проте всі ми розуміємо, що така кількість не дозволить нам досягнути основної цілі Пласту – виховати стільки добрих громадян і провідників суспільства, щоб змінити це суспільство. Нормально розвинуті скаутські організації нараховують 1-1,5% членів від кількості населення – в Україні це 450 тис., тому нам треба ще трохи попрацювати.

До речі, про провідників. Ми багато говоримо про лідерів, яких мав б виховувати і виховує Пласт, але дуже часто ми самі не можемо чітко сформулювати, а що конкретно ми маємо на увазі коли про них говоримо. Які якості мала б мати ця людина? Які навики мала б розвинути в Пласті? Чи для опису цих якостей вистачає 14 точок Закону чи нам треба було б уточнити і деталізувати опис провідника в сучасних умовах – це одна з перших речей, яку ми мусимо чітко окреслити, оскільки в середовищі пластових виховників в Україні не має одностайності в розумінні цього, а це породжує нерозуміння і головної цілі Пласту. Додатковим наслідком цього є і неправильне позиціонування Пласту в суспільстві – більшість про нас знає тільки як тих, хто вміє запалити вогонь з трьох сірників, а не як про організацію, яка здатна сприяти вихованню успішних людей.

Ріст організації кількісно і якісно залежить від наявності вишколених пластових виховників – якщо б в Україні раптом з’явилось ще 500 додаткових виховників, то за рік Пласт в Україні виріс б кількісно мінімум в 2 рази. Іншими словами,  наш і кількісний, і якісних розвиток абсолютно залежить від наявності дорослих вишколених волонтерів. Ми вчергове переконуємось, що виховник є найважливішою особою в  Пласті, бо саме від виховника залежить те, яким є Пласт – великим і потужним чи малим і слабким. І підготовка виховників є одним з напрямків існуючої стратегії Пласту в Україні – оскільки 500 виховників раптом нізвідки не візьмуться, тому ми мусимо їх підготувати.

Якщо коротко описати Пласт України сьогодні, то:

–                 Ми найбільша громадська і скаутська організація в Україні, але разом з тим ми не єдина скаутська організація і разом з іншими подібними організаціями охоплюємо занадто мало молодих людей, щоб серйозно впливати на процеси в суспільстві;

–                 Ми маємо давню історію і потужні традиції, але часом ця історія і традиції не дають нам можливості оперативно і з користю для організації реагувати на виклики, які виникають перед нами в суспільстві;

–                 Ми маємо пластову програму, яка формувалась 100 років і довела свою ефективність, але разом з тим часом засоби цієї програми підміняють цілі цієї програми.

Можна продовжувати цей перелік, але висновок в будь-якому випадку буде один – ми поки не навчились на повну силу використовувати сильні сторони і нівелювати наші слабкі сторони. Ми мусимо це виправити в найближчі роки, якщо плануємо, а ми плануємо, рости і розвиватись.

Говорячи про майбутнє Пласту в Україні, очевидно не можна оминути процеси консолідації українських скаутів, який триває з початку 90-х і поки навіть не наблизився до свого логічного завершення. В останні роки цей процес вилився в створення Національної Організації Скаутів України як майданчику для консолідації розрізнених скаутів України. В цьому процесі пластунам доведеться поступитись деякими своїми амбіціями і дати відповідь на питання в першу чергу для самих себе – чи Пласт створений для Пласту чи Пласт створений для трохи іншої мети.

Відразу декілька слів і про КУПО: Пласт в Україні належить до Конференції Українських Пластових Організацій і я не думаю, що тут щось зміниться в найближчі роки. Проте відбудеться зміна, яка вже наспіла і є питанням найближчих декількох років  – центр світового Пласту перейде в Україну. І тут я найменше маю на увазі те, що Головою ГПБ чи ГПР буде пластун з України – йдеться про те, що Україна повинна підтримувати і розвивати Пласт в країнах діаспори задля досягнення основної, як на мене, цілі Пласту в діаспорі – втриманні української ідентичності української молоді, що так добре вдавалось Пласту півстоліття. Саме тому Пласт в Україні повинен налагодити методичну, ресурсну і навіть фінансову допомогу пластунам за межами України. Фактично цей процес вже почався – пластуни України активно взялись до створення і розбудови пластової організації в країнах Європи. Сподіваюсь, що дуже скоро КУПО збільшиться на декілька нових країв-членів.

Ще один виклик, який існує для Пласту в Україні : ми мусимо навчитись розвивати Пласт з огляду на те, що ми живемо і пластуємо в своїй власній країні, а діяльність організації за таких умов відрізняється від діяльності організації в діаспорі. Тому останніми роками активно вивчається робота інших скаутських організацій, які мають власне такий досвід – наприклад робота тих ж американських бойскаутів чи польських харцерів.

Якщо говорити дуже предметно, то:

–          я думаю, що найближчим часом в Україні буде зініційований процес зміни уладової структури, оскільки існуюча система, як показує досвід і аналіз цього досвіду, не є ідеальною.

–          я думаю, що найближчими роками в Україні буде зініційований процес зміни пластової програми, як одного з основних засобів для досягнення цілі Пласту задля збільшення її ефективності в сучасних умовах і збільшення конкурентоздатності Пласту.

–          вже тепер відбувається зміна системи вишколів для підготовки дорослих членів Пласту.

Я переконаний, що це далеко не всі зміни, які можуть нас чекати в найближчому майбутньому. Можливо для когось це кардинальні і неприйнятні зміни, але тільки такого роду змінами ми можемо стати більш сучасною і динамічною організацією. Однак тут необхідно наголосити на тому, що я ніколи в Україні не чув ідей про необхідність зміни ідейних основ Пласту – зокрема Трьох головних обов’язків. Можливо, хіба за виключенням 10 точки Пластового Закону, яка в першочерговому значенні, на мою думку, мала значно ширшу і кориснішу суть, ніж є тепер.

І про найважливіше насамкінець.

Всім нам відомо, що для досягнення основної цілі Пласту, ми, пластуни, мали б впливати на суспільство і перетворювати його. Проте станом на сьогодні відбувається зворотній процес – суспільство більше впливає на нас, ніж ми на нього. І мушу наголосити, що в багатьох моментах цей вплив міняє нас в напрямку протилежному пластовим ідеалам. Тому основним викликом для нас на найближчі роки є змінити цю ситуацію – замість того, щоб перебирати в Пласт те, що з Пластом нічого спільного не мало б мати, ми б мали приносити в суспільство наші ідеали, щоб таки рухатись в напрямку нашої цілі – ідеального суспільства. Ціль абсолютно ідеалістична і виклики, як стоять на дорозі до її досягнення, виглядають надзвичайно серйозними, але я б не був пластуном, якщо б вважав, що ці виклики не можливо подолати, а ціль не можливо досягнути.

under: Головна

Leave a response -

You must be logged in to post a comment.

Categories

"Будь іскрою як мрієш бачити багаття" працює на платформі WordPress µ як частина сервісу Ми.plast.org.ua. Приєднуйтесь!
Проект Пластового порталу