станиця Жизномир

пл.сен. Степан Павлишин

У вівторок, 9 листопада 2010 року, відсвяткував свій 80-літній ювілей пл.сен. Степан Павлишин, ЦМ — чи не найвідоміший, пластун Тернопільської округи. Друг Степан втішається великим авторитетом, повагою і любов’ю всіх нас — від маленького новака і до сивочолого сеніора. Вітаючи ювіляра пластовим «СКОБ!», щиро бажаємо йому міцного здоров’я, всіляких гараздів і многих літ життя.

Вітання ювіляру від друзів-сеніорів з Тернополя.

Вашій  увазі пропонуємо статтю про ювіляра з курінного часопису «Похилена шафа» куреня «Целібат Мурлик», автором якої є наш пластовий енциклопедист – др.Тато (пл.сен. Б.Олексій). Світлини до цього допису Ви зможете знайти за адресою: http://picasaweb.google.com/o19b45/_80?authkey=Gv1sRgCIDX__L1sP79OA#

Замість вступу. Я, пластовий сеніор праці Степан Павлишин, член куреня «Целібат Мурлики» став дійсним членом Пласту Української Скаутської Організації і склав Пластову Присягу 15 жовтня 1994 року, заприсяження моє здійснював пл.сен. Василь Щекун, а Головою Крайової Пластової Старшини в той час був Кульбас (пл.сен. Віталій Окуневський).

Моє життя склалося так, що весь час працюю з дітьми і юнацтвом, поскільки я за фахом педагог, вчитель математики і фізики з вищою освітою, закінчив педагогічний інститут і на даний час маю понад 15–ть років стажу праці в Пласті з новацтвом і юнацтвом. Моя праця з новацтвом та юнацтвом здійснювалася не тільки на сходинах ройових, гурткових, а і на вогниках, ватрах, мандрівках, екскурсіях, іграх, а також і в таборах, де мені доводилося бути виховником, комендантом.

Так скромно пише про себе др.Степан («Директор»). Своєю появою в Пласті він доказав що на схилі літ можна робити і творити не менше за молодих. Вперше Степана я зустрів 24.04.1993 р. Мурлики проводили так звані ВВВП і займалися популяризацією Пласту. Не зважаючи на свій похилий вік і те що Степан проживає в глибинці (с. Жизномир) він включився з небаченою активністю у вирій Пластового  життя. Пройшовши усі необхідні Пластові вишколи отримав усі виховницькі ступені і став активно працювати із дітьми.

Виховництво. Унікальність др. Степана в сфері виховництва полягала в Його універсальності. Лише три особи в нашому Курені були спроможними працювати одночасно як із юнацтвом так і новацтвом. Усі ці троє Мурлик мають по два КВ в тому числі і др. Степан. Для цього необхідно було перейти вишколи відповідних рівнів. Якщо врахувати вікові особливості др. Степаня то можна зрозуміти що не кожному під силу щосезону перевести два табори.

Слід зазначити що в Степана були не лише хлопчики але і дівчатка. Його вихованці були незмінними учасниками багатьох заходів та конкурсів. Всі знають про Його математичні здібності та й те як він вміє заворожувати дітей своїми фокусами, які не так просто розгадати. Щорічно для кожного таборового сезону в нього було припасено декілька цікавих новинок. 

Публіцистична діяльність. Др. Степан є активним дописувачем в методичний часопис ВОР. Має декілька публікацій в журналі «Пластовий Шлях». Та й не обходить увагою нашу «Похилену Шафу». Видав історичну довідку про Жизномирський Пласт. Зовсім недавно підготував до друку свою нову методичну працю присвячену унікальній ігровій технології, якою послуговується чи не єдиний в Краї. Був у нього вдома і бачив унікальну збірку матеріалів про Бучацький футбол. Десь із півстоліття він є активним дописувачем в місцеву районну газету. Він завжди націлений на працю.

Таборове життя. На відміну від усіх інших він одночасно займався як юнацтвом так і новацтвом. Фактично це подвійне навантаження, яке він виконував із властивою йому сумлінністю. Мабуть в Краї немає особи яка за свій період пластування відбула таку кількість таборів як др. Директор. Всі знають почуття особи, яка відбула сумлінно табір. А він був вимушений неодноразово їхати на інший табір. Тобто кожного сезону Йому приходилось приймати участь як в новацьких таборах так і юнацьких. Не зважаючи на свій вік і втому.

Друг Степан багатогранна особистість: математик, астроном, філософ, спортсмен, фокусник… Ці його дарування надзвичайно захоплювали дітей, які повсюдно ходили за ним «табунами». Мені доводилось таборувати із ним багатократно. Не пам’ятаю жодного непорозуміння між ним і дітьми та виховниками. Завжди, коли давав йому таборові доручення, я знав що все буде виконано сумлінно і не тільки. Він в кожний задум завжди вносив щось цікаве і унікальне. Все те що ми робили і в наступні роки він завжди розробляв якісь доповнення і приємні несподіванки. Історії які він розповідав ніколи не повторювались. Табори які проводилися: Скоморохах, Соколі, Струсові, Дзвенигороді…були по своїй суті неповторними. Ця велика подвижницька праця була належно оцінена і в 2002 році під час ЮМПЗ його нагородили орденом Святого Юрія в сріблі.

Орлинний Круг. Братчик Степан має дар від Бога це любов до дітей та природнє вміння їх заворожувати. Дивно що після багатьох років праці в школі при тому на посаді директора школи він залюбки виконував саму буденну виховницьку працю. Одна із ознак його діяльності було те що він завжди вчасно подавав усі необхідні звіти які вимагала наша бюрократична пластова система. Він чи не єдиний в Краї хто не пропустив жодного КПЗ та МРОК. В системі Орлинного Кругу він завжди невтомно працю про що свідчать Його незчисленні дописи у ВОРах. Він має багато цікавих методичних розробок. Він, яка трудоголік постарається все це звести в єдиний посібник.

 Духовність. Це властиво стилю др. Степана. Бучаччина візначається особливою набожністю. Розповідав мені Степан цікаву історію про те, як Жизномирцям вдалося порятувати Владику Василика від переслідувань ще в довоєнні часи. Скрізь, де б ми не таборували його завжди цікавила історія духовного розвитку в даному Краї. Особливо Степанові вдавалися Духовні Вогники. З др.Степаном і др.Моховиком ми щорічно здійснюємо паломництво до Зарваниці, яка надзвичайно дорога усім пластунам.

Курінь ЦМ. Прийняли Степана до Куреня  «Целібат Мурлики» 28.01.1995 року. Як і в інших сферах своєї діяльності др.Степан відзначився особливою ретельністю – він не пропустив жодного Великого Збору Куреня. До усіх курінних завдань і обов’язків він відноситься із сумлінністю, чим заслужив особливу пошану усіх членів Куреня. Др. Директор користується заслуженим авторитетом та повагою особливо в молодих виховників. Пригадую як в нього виникла потреба в здійснені операції то колектив відреагував відповідним чином і допоміг зібрати необхідні кошти.

Заходи, мандрівки… Др. Степан завжди переймається справами Куреня активно співпрацює в Окружному проводі. Цього літа прийняв участь в Зарваницькій Прощі. Досить недавно побував із своїм юнацтвом на Красній Поляні біля м. Хуст. Був активним учасником в багатьох заходах приурочених Героям Крутів.

 Про деякі висновки. Тут представлена обмежена кількість світлин. Певний що друзі друга Степана  до Ювілейних відзначень(09.11.2010) суттєво збільшать кількість світлин та й поділяться своїми спогадами про спільну діяльність. Багаторічний Пластовий досвід та й вік Степана зобов’язують належним чином вшанувати його заслуги. Надіюсь Пластовий провід: Булавна УПС, Курінь ЦМ, Предсідниця Орлинного Кругу, Тернопільська Округа, ГПБ нададуть належну оцінку діяльності нашого Ювіляра. Нагромаджений великій досвід, який доцільно відобразити в наших методичних матеріалах та часописах. Виховано декілька пластових поколінь є ціла плеяда послідовників — це мабуть найкраща нагорода нашому Ювіляру.

Стиль особистого життя др.Степана вартий наслідування. Вміння жити безконфліктно, приносити максимальну користь бути завжди потрібним це основні якості, які характеризують Степана (Директора).

Без коментарів.